Język:
Kanały RSS
Aktualności Aktualności
 
Przeratgi Przetargi
 
Praca Praca
RSS czyli skrót wiadomości

RSS (Really Simple Syndication) to kolejny sposób dostępu do zasobów internetu, zwłaszcza najświeższych wiadomości.

RSS przypomina popularne listy dyskusyjne (newsletters). Wiadomości docierają do prenumeratora indywidualnie i natychmiast po tym, jak zostają opublikowane (a nie np. raz dziennie), przy czym ich subskrypcja i zarządzanie są zdecydowanie łatwiejsze.

W jaki sposób korzystać z kanałów RSS?

Aby otrzymywać informacje RSS, należy posiadać program przyjmujący i prezentujący wiadomości w formacie RSS. Funkcję taką posiadają niektóre przeglądarki internetowe (np. Microsoft Internet Explorer 7.0, Mozilla Firefox 1.5) oraz programy pocztowe (np. Mozilla Thunderbird 1.5). Można także skorzystać ze specjalnych programów do odczytywania wiadomości RSS, tzw. czytników RSS.

Działanie czytnika RSS jest zbliżone do działania przeglądarki internetowej. Tak jak w przeglądarce wpisuje się odnośnik do wybranej strony, tak w czytniku - odnośnik do wybranego kanału RSS. Czytniki RSS automatycznie odpytują wybrane przez użytkownika kanały RSS co pewnien czasu, dzięki czemu informacja o nowej wiadomości pojawia się na komputerze użytkownika natychmiast po jej publikacji.

Niektóre z czytników wyświetlają na ekranie np. ruchomy pasek z najnowszymi wiadomościami albo okienko wyskakujące, gdy na świecie wydarzy się coś ważnego związanego z wybranym przez użytkownika tematem.

Listę przykładowych czytników RSS można znaleźć na stronie: http://rss.mrok.org.

Wszystkie kanały RSS Instytutu Łącznosci - Państwowego Instytutu Badawczego są zgodne ze specyfikacją RSS 2.0 oraz ISO 8859-2.

RSS kontakt »